Expoziţie la muzeul Catedralei mitropolitane din Timişoara

Joi, 12 decembrie, la muzeul din incinta Catedralei mitropolitane din Timişoara a avut loc vernisarea expoziţiei de pictură, grafică şi instalaţie a artistei timişorene Carmen Matei. Evenimentul a întrunit elevi şi profesori de la Liceul de Arte Plastice din oraş, dar şi reprezentanţi ai Arhiepiscopiei Timişoarei.

Pe simezele expoziţiei au fost prezentate sub genericul „ Betleem” o serie de lucrări cu temă religioasă, realizate în tehnici diverse şi cu o varietate de materiale.Expoziţia doreşte să aducă în atenţia publicului timişorean lumina şi bucuria prilejuită de venirea în lume a Mântuitorului Hristos, arătând că întreaga creaţie a luat parte în chip tainic la cele petrecute în peşterea de la Betleem. Aşadar, de la îngeri, magi, şi până la copii, cu toţii îşi găsesc locul în lucrările realizate cu multă dăruire de artista Carmen Matei.

Expoziţia va rămâne deschisă spre vizitare pe întreaga perioadă a sărbătorilor.

Comments are closed.