Expoziţie la muzeul din incinta catedralei

În ziua de 24 septembrie a avut loc la muzeul de artă veche religioasă din incinta catedralei mitropolitane, vernisajul expoziţiei Biserica de la Topla – machete, relevee, interpretări plastice, realizată de elevi de la Colegiul tehnic „Ion Mincu” din Timişoara.
Biserica de la Topla (15 km. de oraşul Făget) este monument istoric din sec. XVIII, are hramul Sfinţii Arhangheli Mihail si Gavriil, este construită din bârne de lemn de gorun şi acoperită cu şindrilă, aflându-se astăzi în Muzeul satului bănăţean din Timişoara, unde a fost adusă în anul 1982, datorită depopulării localităţii.
Actualmente biserica este funcţională, având statut de parohie. Vernisajul a avut loc în prezenţa P.On. Părinte Zaharia Pereş, consilier cultural la Centrul eparhial. Expoziţia va fi deschisă până pe data de 15 octombrie.

Leave a Reply