Festival coral de colinde şi cântece naţionale la Ghiroda

La biserica ortodoxă a parohiei Ghiroda, protopopiatul Timişoara II, s-a desfăşurat sâmbătă, 30 noiembrie, cea de a XIII-a ediţie a festivalului coral închinat Sfântului Apostol Andrei şi Marii Uniri de la 1 decembrie 1918. Evenimentul a debutat cu Sfânta Liturghie, săvârşită de pr. Cristian Constantin, consilier la Centrul eparhial din Timişoara, alături Ioan Mermeze, parohul bisericii şi preoţi de la mai multe parohii din eparhie. Delegatul Centrului eparhial la eveniment a fost pr. Ionel Popescu, vicar-administrativ al Arhiepiscopiei Timişoarei, care a transmis tuturor celor prezenţi binecuvântarea şi felicitările Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi ale Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al eparhiei.

Festivalul a avut loc în prezenţa a numeroşi credincioşi din localitate şi reprezentanţi ai autorităţilor locale şi ai armatei.  Cu acest prilej, au susţinut recitaluri de colinde şi cântece patriotice  mai multe formaţii corale timişene, Corul Catedralei mitropolitane dinTimişoara, Corul parohiei Timişoara-Iosefin, Corala “ Epifania” a protopopiatelor reunite dinTimişoara, Corul “ Sfântul Gheorghe” din Ghiroda, Corul “ Sfânta Maria” din Giarmata Vii şi Ansamblul “ Cununa Timişului” din Ghiroda.

Comments are closed.