Hramul catedralei mitropolitane

Sâmbătă 30 ianuarie, de praznicul Sfinţilor Trei Ierarhi Vasile, Grigorie şi Ioan s-a sărbătorit primul hram al catedralei mitropolitane.

Cu acest prilej în dimineaţa zilei s-a oficiat Sfânta Liturghie arhierească de către Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop şi Mitropolit Nicolae împreună cu Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanu, membri ai Permanenţei Consiliului Eparhial şi slujitori ai catedralei. În cuvântul de învăţătură Chiriarhul a stăruit asupra exemplului vieţii pline de sfinţenie a celor trei Sfinţi Ierarhi, pe care Biserica îl propune spre a fi urmat de către creştini.

În cadrul vecerniei oficiate în cursul după-amiezii de către Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanu, corul catedralei mitropolitane a interpretat un concert de cântări bisericeşti.

Leave a Reply