Hramul catedralei Mitropolitane – Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş

Joi, 15 septembrie, de sărbătoarea Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş, “Mitropolitul Timişoarei şi ocrotitorul Banatului”, catedrala mitropolitană din Timişoara îşi prăznuieşte patronul spiritual.

Slujbele religioase oficiate cu acest prilej vor debuta miercuri, 14 septembrie, începând cu orele 19:00, cu slujba Vecerniei unită cu Litia, urmată de  procesiunea cu moaştele Sf.Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş. Apoi, de la miezul nopţii va fi săvârşită Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, catedrala mitroplitană fiind deschisă pelerinilor bănăţeni pe întreg parcursul nopţii.

În ziua praznicului, de la ora 6:00 va fi oficiată Utrenia, apoi de la 7:00 Taina Sfântului Maslu, iar de la ora 9:30 Sfânta Liturghie arhierească.

 Din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie va fi oficiată de Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, înconjurat de un ales sobor de preoţi şi diaconi.

 În continuarea programului, după slujba Vecerniei de la ora 18:00 va avea loc un concert de imne religioase, susţinut de Corul Catedralei Mitropolitane.

Vineri, 16 septembrie de la ora 7:30 va avea loc Sfânta Liturghie, iar seara, de la ora 18:00 slujba Acatistului Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş.

Comments are closed.