Hramul Mănăstirii Cebza

Cu prilejul praznicului „Înălţării Sfintei Cruci”, Mănăstirea Cebza, din cadrul Arhiepiscopiei Timişoarei îşi va sărbători hramul. Sfânta Liturghie va fi oficiată de Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, alături de un sobor de sluitori de la mănăstirile şi parohiile învecinate. La sfintele slujbe închinate hramului sunt aşteptaţi zeci de pelerini din întreg Banatul, mănăstirea de la Marginea localităţii Cebza, fiind un adevărat loc de alinare şi liniştire sufletească.

Aşezământul monahal de la Cebza este organizat ca mănăstire de maici cu viaţă de obşte şi cuprinde 25 de vieţuitoare, stareţă fiind monahia Eufimia Ciocloda.

În prezent întreaga incintă mănăstirească se află în proces de construcţie. Slujbele religioase se oficiază în vechea biserică a mănăstirii din cimitir cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Ghreorghe”, precum şi în paraclisul mănăstirii finalizat în luna iunie a anului 2006.

Comments are closed.