Hramul Mănăstirii Luncanii de Sus

       Duminică, 20 mai, în ajunul sărbătorii Sfinţilor Împăraţi Constanti şi Elena, Mănăstirea Luncanii de Sus, din cuprinsul Arhiepiscopiei Timişoarei şi-a prăznuit hramul. Cu acest prilej, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a oficiat sâmbătă seara, slujba de priveghere în biserica mănăstirii cu hramurile „Acoperământul Maicii Domnului” şi „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”. În cadrul privegherii, Preasfinţia sa a oficiat slujba de rasoforire a unei vieţuitoare a aşezământului monahal. Aceasta a primit ca ocrotitor al vieţii sale  călugăreşti pe Sfântul Cuvios Arsenie cel Mare, nevoitor al pustiei Egiptului din prima jumătate a secolului al V-lea şi pomenit de Biserica Ortodoxă la data de 8 mai. În ziua hramului, Sfânta Liturghie a fost oficiată de un sobor de preoţi şi diaconi, condus de Arhim. Simeon Stana, exarhul mănăstirilor din cuprinsul eparhiei. Din soborul slujitorilor au făcut parte şi clerici de la mai multe mănăstiri şi parohii învecinate. După Sfinta Liturghie,  a fost oficiată şi slujba Parastasului în amintirea arhimandritului Ieronim Stoican, fost duhovnic al acestui aşezământ monahal.

Aşezământul monahal de la Luncanii de Sus a fost înfiinţat în anul 2001, iar în prezent este organizat ca mănăstire cu viaţă de obşte, stareţă fiind monahia stavroforă Filoteea Nistor.

Comments are closed.