Hramul Sfintei Mănăstiri Timişeni

Luni, 29 august, de sărbătoarea „ Tăierea capului Sfântului Ioan Botezătorul”, mănăstirea Timişeni, din cadrul Arhiepiscopiei Timişoarei, şi-a sărbătorit hramul. Slujbele religioase închinate Înaintemergătorului Domnului au debutat din ajunul sărbătorii, şi au durat pe întreg parcursul nopţii, sute de pelerini bănăţeni îndreptându-şi paşii spre aşezământul monahal de la marginea localităţii Şag.

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, Sfânta Liturghie a fost oficiată de Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. În cadrul slujbei Ierarhul a fost înconjurat de un impresionant sobor de preoţi şi diaconi, condus de pr. Dr. Ionel Popescu, vicar-administrativ al eparhiei.
La invitaţia Arhim Simeon Stana, exarhul mănăstirilor timişene, şi din încredinţarea Preasfinţitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, răspunsurile liturgice au fost date de Grupul psaltic”Kinonia”, condus de arhid. Adrian Maziliţa.
În cuvântul de învăţătură rostit cu acest prilej Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul a subliniat importanţa cinstirii aşa cum se cuvine a zilei de pomenire a Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul, prin săvâşirea de fapte bune, post, şi rugăciune, urmând întru toate„ glasul celui ce strigă în pustie”.
„ Bunul Dumnezeu să vă dăruiască tuturor aleasă bucurie duhovnicească de la prăznuirea Sfântul Prooroc Ioan Boterzătorul şi Înainte mergătorul Domnului, şi trecând cu nădejde şi credinţă peste toate greutăţile vieţii acesteia, să vă învrednicească de vedea slava cea strălucitoare a Mântuitorului nostru Iisus Hristos în veşnicia Raiului Să urmăm cu toţii glasul Sfântului Prooroc Ioan Boterzătorul şi să ne pregătim încă din viaţa noastră să-l primim pe Hristos, mai întâi aici, prin Sfânta Împărtăşanie, care este arvuna vieţii veşnice, şi apoi în veşnicie, unde vom fi părtaşi deplini ai Împărăţiei lui Dumnezeu”, a menţionat Preasfinţia Sa.
În final, Ierarhul, a transmis tuturor credincioşilor, ostenitorilor şi oştii monahale, condusă de stavrofora Casiana Şimon, binecuvântarea şi dragostea părintească a Înalt preasfnţitului Prărinte Mitropolit Nicolae.
După slujbă, toţi cei prezenţi au luat parte la o agapă frăţească oferită de vieţuitorii mănăstirii.
Hramul Sfintei Mănăstiri Timişeni reprezintă pentru credincioşii bănăţeni în fiecare an, un adevărat prilej de întărire sufletească şi sporire în urcuşul duhovnicesc al fiecăruia, prin jertfa de a particpa alături de obştea monahală la sfintele slujbe, în priveghere şi rugăciune către Bunul Dumnezeu.

                                                

Comments are closed.