Hramuri mănăstireşti.

Vineri, 6 august, de praznicul Schimbării la Faţă a Domnului s-a sărbătorit hramul mănăstirii Săraca, cea mai veche din eparhie. Cu acest prilej Preasfinţitul Părinte Episcop-vicar Paisie Lugojanul a oficiat Sfânta Liturghie împreună cu mai mulţi clerici, în prezenţa unui mare număr de credincioşi.

Duminică 15 august şi-a sărbătorit hramul mănăstirea Fârdea, ocazie cu care Sfânta Liturghie s-a oficiat de către mai mulţi clerici, de faţă fiind monahi, monahii, credincioşi şi credincioase.

Duminică 29 august, de praznicul Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul şi-a sărbătorit hramul mănăstirea Timişeni din apropierea Timişoarei. După slujbele care s-au oficiat pe tot parcursul nopţii, în dimineaţa zilei s-a oficiat Sfânta Liturghie de către mai mulţi clerici în frunte cu P.On. Părinte vicar administrativ dr. Ionel Popescu.

Leave a Reply