Parohie nouă la Făget

Începând cu luna august 2010 credincioşii oraşului Făget – judeţul Timiş beneficiază de două parohii ortodoxe.
Prima parohie este pe lângă vechea biserică „Adormirea Maicii Domnului” (1889), cuprinzând cartierul Partea românească, situat în dreapta râului Bega, având casă parohială şi cimitir confesional. Conducătorul oficiului parohial este P.On. Părinte Doru Milostean.
Cea de a doua, nou constituită, este aferentă zonelor din stânga râului Bega, cartierele Centrul administrativ şi Vădana, aflate în dreapta şoselei naţionale Lugoj-Făget-Deva ce străbate oraşul. Este în construcţie biserica nouă, până la terminarea ei slujbele oficiindu-se în capela alăturată, recent extinsă şi adaptată numărului de credincioşi. Conducătorul acestei parohii este P.On. Părinte Ioan Jurj

Leave a Reply