Clase de teologie la Liceul Carmen Sylva

Învăţământul teologic seminarial – prezentare generală

 

Clasele de Teologie ale liceului “Carmen Sylva” din Timişoara sunt organizate sub formă de seminar teologic şi au fost înfiinţate în anul 1997. Ele oferă dublă specializare: atât pedagogică, cât şi teologică. În cele 5 clase ( a IX-a – XIII-a) sunt în prezent 118 elevi. Aici s-a construit o capelă pentru nevoile spirituale ale elevilor. Prin eforturile cadrelor didactice s-a reuşit obţinerea de performanţe ale elevilor la diversele Olimpiade de Religie pe faza naţională.

Educaţia religioasă în şcolile de stat se desfăşoară în baza protocolului încheiat între Patriarhia Română şi Ministerul Educaţiei în anul 1990, ultimele reglementări având loc în anul 1997 când s-a hotărât ca frecvenţa la orele de Religie să devină obligatorie. La 15 septembrie 2007, la şcolile din cuprinsul eparhiei predau Religia 144 profesori titulari, 280 profesori suplinitori şi 158 preoţi plătiţi cu ora. Pentru perfecţionarea profesorilor se organizează cercuri metodice în fiecare lună sub îndrumarea inspectorului de specialitate. Dintre profesorii de Religie, un număr de 20 sunt hirotoniţi preoţi asigurând asistenţă duhovnicească a elevilor de la şcoala unde funcţionează. La unele şcoli, prin strădania profesorilor de Religie au fost amenajate capele pentru nevoile spirituale ale elevilor.

 

Cadre didactice: Nicolaie Sincari – profesor muzica

Comments are closed.