Înaltpreasfinţitul Părinte Gherasim Cristea, Arhiepiscopul Râmnicului, a trecut la Domnul

 Vestea plecării la Domnul a Înaltpreasfinției Sale Gherasim Cristea, Arhiepiscopul Râmnicului, ne-a îndurerat și pe noi, ierarhii, preoții și credincioșii Arhiepiscopiei Timișoarei.

Împărtășind durerea Preasfințitului Părinte Episcop-vicar Emilian Lovișteanul, a preoților, a monahilor și a credincioșilor din Arhiepiscopia Râmnicului, transmitem tuturor sincere condoleanțe și întreaga noastră compasiune, împreună cu îndemnul de a prețui și cultiva, cu dragoste și responsabilitate, moștenirea lăsată de rodnica și de înțeleapta slujire a Înaltpreasfințitului Părinte Gherasim, care a slujit lui Dumnezeu și oamenilor până în pragul vârstei patriarhale de 100 de ani.

Veşnică să-i fie pomenirea din neam în neam!

Consiliul Eparhial al Arhiepiscopiei Timișoarei

Comments are closed.