Întreit praznic de Anul Nou

După ce la miezul nopţii, la cumpăna dintre ani, la catedrala mitropolitană s-a oficiat potrivit tradiţiei de 10 ani, Sfânta Liturghie de către mai mulţi slujitori în prezenţa foarte multor credincioşi, în dimineaţa primei zile a anului, de praznicul Tăierii Împrejur a Domnului şi Sfântului Vasile cel Mare, s-a oficiat Sfânta Liturghie arhierească de către Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul împreună cu preoţi şi diaconi. Cuvântul de învăţătură i-a aparţinut ierarhului. La finele slujbei s-a citit rugăciunea de binecuvântare a cununii noului an şi s-a rostit polihroniul pentru membrii Sfântului Sinod, binecredinciosul popor român de pretutundeni şi toţi cei prezenţi.

La orele 13 la reşedinţa mitropolitană s-au reunit oficialităţi locale, membrii ai altor culte din Timişoara, clerici şi credincioşi pentru a-şi face bune urări cu prilejul intrării într-un an nou. Tuturor le-a răspuns Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul, care a transmis un cuvânt de felicitare şi din partea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Nicolae.

Leave a Reply