Întrunirea Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Banatului

În ziua de 18 noiembrie 2010 s-a desfăşurat la reşedinţa mitropolitană din Timişoara întrunirea de lucru a Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Banatului, sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Nicolae, Arhiepiscopul Timişoarei şi Mitropolitul Banatului. Au fost prezenţi: Înaltpreasfinţitul Timotei Arhiepiscopul Aradului, Preasfinţitul Lucian Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Gurie Episcopul Devei şi Hunedoarei şi Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei.

Au fost luate în discuţie: hotărârea Sfantului Sinod privind asigurarea prin bugetele eparhiale a sumelor necesare pentru sprijinirea preoţilor din zonele sărace, hotărârea Sfântului Sinod privind gruparea stilistă şi pe membrii acesteia, precum şi problema hirotoniei onorifice a preoţilor şi diaconilor. S-a hotărât înfiinţarea schitului Ierşnic din Arhiepiscopia Timişoarei, precum şi ridicarea schitului Gornea din Episcopia Caransebeşului la rangul de mănăstire. S-a decis constituirea Fondului pastoral mitropolitan în vederea întrajutorării eparhiilor, parohiilor şi mănăstirilor din cuprinsul Mitropoliei Banatului, în caz de calamităţi naturale precum şi pentru sprijinirea unor clerici şi credincioşi cu probleme majore de sănătate. De asemenea s-a mai hotărât acordarea unui sprijin financiar din partea Mitropoliei Banatului pentru preoţii nou hirotoniţi din Episcopia Daciei Felix (Serbia).

În ceea ce priveşte recursul preotului Daniel Crecan de la parohia Bocşa Montană, protopopiatul Reşiţa din Episcopia Caransebeşului faţă de senţinţa de ,,depunere din treaptă” pronunţată de Consitoriul eparhial, Sinodul Mitropolitan l-a respins, considerându-l nefondat.

Biroul de presă al Mitropoliei Banatului

Leave a Reply