Întrunirea Sinodului Mitropolitan la Timişoara

            La sediul Centrului Eparhial din Timişoara s-a întrunit astăzi, 23 ianuarie a.c., Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Banatului sub preşedenţia Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae Corneanu, care dupa rugăciunea ,,Împărate ceresc” a deschis lucrările şedinţei. Au fost prezenţi ierarhii tuturor eparhiilor aparţinătoare Mitropoliei care au luat în dezbatere punctele de pe ordinea de zi. Astfel, s-a analizat cerererea Adunării Eparhiale a Episcopiei Devei şi Hunedoarei privind ieşirea acestei eparhii de sub jurisdicţia Mitropoliei Banatului şi revenirea ei sub jurisdicţia Mitropoliei Ardealului, cerere aprobată astăzi;

Totodată, s-a dat curs Hotărârii Sfântului Sinod Nr.8577/28 noiembrie 2011 privind completarea comisiei Patriarhiei Române pentru dialogul cu Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului cu un reprezentant delegat al Sinodului Mitropolitan şi s-a aprobat ca Pr. Prof.  Dr. Ioan Tulcan de la Facultatea de Teologie din Arad să reprezinte Mitropolia Banatului în această comisie; s-a prezentat Hotărârea Sfântului Sinod Nr.8575/7 noiembrie 2011 privind necesitatea publicării unei ,,Istorii a parohiilor ortodoxe române” şi s-a desemnat un colectiv regional de coordonare format din reprezentanţii eparhiilor Mitropoliei şi anume  Pr. Prof. Dr. Vasile Munteanu, Pr. Dr. Pavel Vesa, Pr. Drd. Daniel Alic şi Dr. Florin Dobrei. Reprezentantul Mitropoliei Banatului la întrunirea organizată de Editura Institutului Biblic şi de Misiune Ortodoxă al Patriarhiei Romane pentru această lucrare este  Pr. Prof. Dr. Vasile Munteanu de la Facultatea de Teologie din Timişoara.

De asemenea, s-a pus în discuţie şi s-a aprobat referatul Episcopiei Caransebeşului privind schimbul de teren între parohiile Bocşa Română, Bocşa Montană şi d-na Maria Pandur Iancu.

S-au discutat şi alte probleme din cadrul eparhiilor Mitropoliei, dar nu s-au luat hotărâri. Sinodul Mitropolitan s-a încheiat  cu rugăciunea ,,Tatăl nostru ” şi cu un cuvânt de mulţumire pentru participare adresat celor prezenţi din partea Înaltpresfinţiei Sale Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului.

 

Comments are closed.