Itinerar pastoral

În ultima perioadă de timp Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul a efectuat următorul itinerar pastoral:
– în ziua de 6 aprilie a vizitat Centrul de plasament din localitatea Recaş, fiind însoţit de P.C. Părinte Aurelian Milă;
– în ziua de 10 aprilie a vizitat mănăstirea Cebza;
– în ziua de 11 aprilie a săvârşit Sfânta Liturghie pe esplanada din faţa catedralei episcopale din Caransebeş împreună cu mai mulţi ierarhi şi clerici, fiind delegat al Înaltpreasfinţitului Mitropolit Nicolae, la invitaţia Preasfinţitului Episcop Lucian al Caransebeşului. După slujbă a prezentat celor de faţă un mesaj al Întâistătătorului Mitropoliei Banatului;
– în ziua de 14 aprilie s-a întâlnit cu Doamna prof. univ. dr. Otilia Hedeşan, decanul Facultăţii de Litere, Istorie şi Teologie a Universităţii de Vest din Timişoara. În cursul aceleiaşi zile a vizitat spitalul „Louis Ţurcanu” din Timişoara, secţia de oncologie.

Leave a Reply