Alegeri eparhiale la Timişoara

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţiei Sale Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului, astăzi, 15 aprilie şi în Eparhia Timişoarei s-au desfăşurat lucrările pentru alegerea membrilor clerici şi mireni ai Adunării Eparhiale pentru perioada 2010-2014. Astfel, în cele 10 circumscripţii electorale au fost aleşi 10 preoţi şi 20 de mireni, care vor reprezenta clericii şi credincioşii eparhiei noastre în Adunarea Eparhială, Consiliul Eparhial şi în Adunarea Naţional Bisericească. Lucrările s-au desfăşurat conform regulamentelor bisericeşti în vigoare şi hotărârii Sfântului Sinod, aşa încât au fost aleşi membrii din toate categoriile socio-profesionale şi de vârstă, inclusiv tineri care s-au remarcat prin ţinută morală deosebită şi o bună implicare în viaţa parohiei de care aparţin.

Leave a Reply