Simpozion la Caransebeş

În cadrul manifestărilor prilejuite de sărbătorirea hramului catedralei episcopale din Caransebeş denumite generic „Zilele credinţei şi culturii în Caraş-Severin” – ediţia a IV-a, marţi 13 aprilie, a avut loc deschiderea simpozionul internaţional „Credinţă şi mărturisire” în sala de festivităţi a Episcopiei Caransebeşului. La această manifestare au participat ierarhi, profesori de Teologie, clerici şi numeroşi credincioşi.
Eparhia noastră a fost reprezentată prin Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul, care a transmis un cuvânt din partea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Nicolae al Banatului.
În cadrul manifestării a avut loc şi prezentarea volumului Patriarhul Miron Cristea, ierarh providenţial al naţiunii române. Cuvântări, avându-l ca autori pe P.On. Părinte vicar administrativ dr. Ionel Popescu şi Domnul prof. Constantin Brătescu.

Leave a Reply