Itinerar pastoral

În ultima perioadă de timp Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul a efectuat următorul itinerar pastoral:
– în ziua de 15 noiembrie a oficiat Sfânta Liturghie la mănăstirea Cebza;
– în ziua de 16 noiembrie a efectuat o vizită la spitalul de copii „Louis Ţurcanu” din Timişoara. În aceeaşi zi s-a întâlnit cu directorul Spitalului municipal din Lugoj;
– în ziua de 17 noiembrie s-a întâlnit cu Domnul Mircea Băcală, prefectul judeţului Timiş, cu care a discutat probleme administrativ-bisericeşti. În aceeaşi zi a oficiat vecernia la mănăstirea Morisena – Cenad;
– în ziua de 18 noiembrie a oficiat Taina Sfântului Maslu la spitalul municipal din Timişoara;
– în ziua de 19 noiembrie a participat la recepţia pe care Înaltpreasfinţitul Mitropolit Nicolae a oferit-o la reşedinţa mitropolitană tuturor colaboratorilor de la Centrul eparhial şi de la catedrală cu prilejul zilei naşterii – 21 noiembrie. În aceeaşi zi a participat la slujba vecerniei la biserica parohiei Timişoara Iosefin;
– în ziua de 20 noiembrie a avut o întâlnire cu Chiriarhul eparhiei la reşedinţa mitropolitană, la care au mai participat membrii Permanenţei Consiliului Eparhial şi Doamna Cristina Liberis de la postul naţional de televiziune. În seara aceleiaşi zile a oficiat vecernia cu litie la catedrala mitropolitană;
– în ziua de 22 noiembrie s-a întâlnit la Decanatul Facultăţii de Litere, Istorie şi Teologie cu Doamna decan Otilia Hedeşan;
– în ziua de 23 noiembrie a participat la Prefectura Judeţului Timiş la întrunirea Comisiei judeţene pentru fond funciar;
– în ziua de 24 noiembrie a participat în Aula Magna a Universităţii de Vest din Timişoara la ceremonia decernării titlului de „Doctor honoris causa” Excelenţei Sale Domnului Liu Zengwen, ambasadorul extraordinar şi plenipotenţiar al Republicii Populare Chineze în România. În aceeaşi zi a oficiat Taina Sfântului Maslu la biserica Spitalului judeţean din Timişoara;
– în ziua de 26 noiembrie a oficiat vecernia la biserica parohiei Timişoara Iosefin;
– în ziua de 27 noiembrie a vizitat parohia Peciu Nou, protopopiatul Timişoara I, unde a inspectat lucrările de instalare a noului iconostas. Seara a oficiat vecernia la mănăstirea Timişeni;
– în ziua de 29 noiembrie a participat la Muzeul de Artă din Timişoara la recepţia organizată cu prilejul Zilei Naţionale a României, la invitaţia preşedintelui Consiliului Judeţean Timiş.

Leave a Reply