Târnosiri de biserică

Sâmbătă 20 noiembrie Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul a fost prezent în mijlocul credincioşilor din parohia Dumbrăviţa Banat II, protopopiatul Timişoara II, unde a oficiat slujba de târnosire a capelei cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, apoi Sfânta Liturghie, alături de P.On. Părinte protopop Mircea Szilagyi şi mai mulţi preoţi şi diaconi. Capela de lemn, construită în stil tradiţional românesc, a fost ridicată cu sprijinul enoriaşilor şi al altor binefăcători. Aici vor fi săvârşite sfintele slujbe până la ridicarea, în apropiere, a unui lăcaş mai încăpător. Parohul acestei parohii este P.C. Părinte Adrian Craşovan.

Duminică 28 noiembrie Preasfinţia Sa a săvârşit târnosirea paraclisului aflat la demisolul bisericii cu hramul „Cuvioasa Paraschiva” a parohiei Timişoara Zona Tipografilor, protopopiatul Timişoara II, biserică ridicată în scurt timp prin osârdia P.On. Părinte paroh Ioan Dumitriu. Au fost de faţă P.On. Părinte protopop Mircea Szilagyi, clerici şi numeroşi credincioşi şi credincioase.

Leave a Reply