Itinerar pastoral

Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul a efectuat în ultima vreme următorul itinerar pastoral:
– în ziua de 15 ianuarie a oficiat Sfânta Liturghie la mănăstirea Cebza şi a hirotesit întru „protosinghel” pe P.Cuv. Părinte Serafim Grozăvescu, duhovnicul mănăstirii;
– în ziua de 16 ianuarie a participat la Sfânta Liturghie la catedrala mitropolitană şi a rostit cuvânt de învăţătură. În aceeaşi zi a vizitat mănăstirea Partoş;
– în ziua de 17 ianuarie a vizitat spitalul de pediatrie „Louis Ţurcanu” din Timişoara;
– în ziua de 18 ianuarie s-a întâlnit la sediul Universităţii de Vest cu Domnul rector prof. univ. dr. Ioan Talpoş. În aceeaşi zi a primit delegaţia Primăriei localităţii Deta însoţită de Domnul primar Petru Roman şi P.On. Părinte protopop Ioan Prisăcean. Tot în această zi s-a întâlnit cu echipa de implementare a proiectului pentru incluziune socială din cadrul Institutului pentru politici sociale;
– în ziua de 20 ianuarie a primit o delegaţie de la parohia Remetea Mare, protopopiatul Timişoara I;
– în ziua de 21 ianuarie s-a întâlnit cu Domnul Constantin Ostaficiuc, preşedintele Consiliului Judeţean Timiş. După-amiază a oficiat vecernia la parohia Timişoara Iosefin;
– în ziua de 22 ianuarie, însoţit de P.On. Părinte protopop Bujor Păcurar şi P.On. Părinte inspector Marius Sfercoci a vizitat următoarele parohii din protopopiatul Făget: Poieni, Crivina de Sus, Pietroasa, Curtea, Margina, Sinteşti, Băteşti şi Povergina;
– în ziua de 23 ianuarie a oficiat Sfânta Liturghie la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Lugoj, împreună cu P.On. Părinte protopop Ioan Cerbu şi ceilalţi slujitori;
– în ziua de 26 ianuarie a participat la şedinţa Consiliului Eparhial;
– în ziua de 28 ianuarie a participat la slujba vecerniei la biserica parohiei Timişoara Iosefin;
– în ziua de 29 ianuarie, însoţit de P.On. Părinte protopop Ioan Cerbu şi P.On. Părinte inspector Marius Sfercoci a vizitat următoarele parohii din cuprinsul protopopiatului Lugoj: Zgribeşti, Oloşag, Lugojel, Găvojdia, Herendeşti, Hezeriş, „Învierea Domnului” – Lugoj şi „Sfinţii Arh. Mihail şi Gavriil” – Lugoj.

Leave a Reply