Hramul catedralei mitropolitane

Duminică 30 ianuarie, de praznicul Sfinţilor Trei Ierarhi: Vasile, Grigorie şi Ioan, s-a sărbătorit primul hram al catedralei mitropolitane.

Sâmbătă, 29 ianuarie după-amiază s-a oficiat vecernia cu litie de către Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul împreună cu mai mulţi preoţi şi diaconi.

În ziua praznicului Sfânta Liturghie s-a oficiat, din încredinţarea Chiriarhului eparhiei, de către Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul înconjurat de membri ai Permanenţei Consiliului Eparhial, stareţi de la mănăstirile eparhiei şi slujitori ai catedralei. Cuvântul de învăţătură i-a aparţinut Preasfinţiei Sale, în cadrul acestuia susţinând necesitatea urmării exemplului celor trei mari sfinţi ai Bisericii. La final ierarhul a transmis binecuvântarea Chiriarhului eparhiei şi a făcut tuturor bune urări. La Sfânta Liturghie a participat şi Domnul Mircea Băcală, prefectul judeţului Timiş.

După-amiază, în cadrul slujbei vecerniei oficiată în prezenţa Preasfinţitului Episcop-vicar Paisie Lugojanul, corul catedralei condus de P.On. Părinte Dan Dragomir a interpretat un concert de imnuri religioase şi pricesne.

Leave a Reply