Itinerar pastoral

În ultima perioadă de timp Prea Sfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanu a efectuat următorul itinerar pastoral:

– în ziua de 13 aprilie a oficiat slujba Deniei la mănăstirea Cebza;

– în ziua de 14 aprilie a vizitat Centrul diabetologic pentru copii din oraşul Buziaş, unde s-a întâlnit cu Domnul prof. dr. Viorel Şerban. În aceeaşi zi a oficiat slujba Deniei la mănăstirea Timişeni;

– în ziua de 15 aprilie a oficiat slujba Deniei la mănăstirea Săraca;

– în ziua de 16 aprilie a oficiat slujba Deniei la biserica parohiei Timişoara Iosefin;

– în ziua de 19 aprilie a oficiat slujba vecerniei la mănăstirea Timişeni;

– în ziua de 20 aprilie a oficiat Sfânta Liturghie la biserica parohiei «Învierea Domnului» din Lugoj, împreună cu P.On. Părinte protopop Ioan Cerbu, P.On. Părinte paroh Mihai Sidei şi ceilalţi slujitori ai parohiei, răspunsurile fiind date de corul Ligii tineretului ortodox din localitate;

– în ziua de 21 aprilie a oficiat Sfânta Liturghie la mănăstirea Dobreşti, la slujbă participând Domnul Adam Crăciunescu, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Timiş şi Domnul Francisc Boldea, primar al Lugojului;

– în ziua de 22 aprilie s-a întâlnit cu Domnul prof. univ. dr. Ioan Talpoş, rector al Universităţii de Vest din Timişoara şi cu Domnul Mugur Isărescu, guvernator al Băncii Naţionale a României, apoi a participat în Aula Magna a Universităţii la ceremonia decernării titlului de Doctor honoris causa Domnului academician Jaime Gil Aluja, preşedintele Academiei regale de ştiinţe economice şi financiare a Spaniei;

– în ziua de 23 aprilie a oficiat Sfânta Liturghie la parohia Checea, protopopiatul Timişoara, apoi a vizitat căminul pentru bătrâni aflat în grija Centrului eparhial şi a participat la o agapă împreună cu credincioşi şi persoanele aflata în grija căminului. În cursul zilei a oficiat slujba înmormântării monahiei Xenia (89 de ani) de la mănăstirea Timişeni, apoi privegherea la mănăstirea Româneşti;

– în ziua de 24 aprilie a oficiat Taina Sfântului Maslu la parohia Gherman, protopopiatul Deta, împreună cu P.On. Părinte protopop Ioan Prisăcean şi clerici din parohiile învecinate;

– în ziua de 25 aprilie a vizitat mănăstirea sârbească « Sfântul Gheorghe » de la Birda, apoi a oficiat vecernia la mănăstirea Cebza;

– în ziua de 26 aprilie, din încredinţarea Înalt Prea Sfinţitului Mitropolit Nicolae, a oficiat Sfânta Liturghie la noua catedrală episcopală «Învierea Domnului» din Caransebeş, la invitaţia ierarhului locului Prea Sfinţitul Episcop Lucian al Caransebeşului, împreună cu Prea Sfinţiţii Sebastian al Slatinei şi Gurie Gorjanu de la Arhiepiscopia Craiovei. În aceeaşi zi a oficiat Taina Botezului pentru prunca Sofia Ana, în biserica din incinta Centrului eparhial;

– în ziua de 27 aprilie a oficiat Sfânta Liturghie la biserica din incinta Centrului eparhial;

– în ziua de 28 aprilie a participat la manifestarea «Ziua veteranilor de război», desfăşurată la Centrul militar Timişoara, la care au luat parte ofiţeri în rezervă, veterani de război şi cadre militare active.

Leave a Reply