Participare

În cadrul manifestărilor „Zilele credinţei şi culturii în Caraş-Severin” ediţia a III-a, marţi 28 aprilie, în sala de festivităţi „Episcop Elie Miron Cristea”, Episcopia Caransebeşului a organizat simpozionul „Rugăciune şi teologie. Anul Sfântului Vasile cel Mare”. Acesta este prilejuit de prăznuirea în anul 2009 a Sfântului Vasile cel Mare şi a celorlalţi sfinţi capadocieni şi de comemorările jubiliare pe care Episcopia Caransebeşului le sărbătoreşte în acest an: 150 de ani de la naşterea arhimandritului prof. dr. Iosif Iuliu Olariu şi 150 de ani de la întemeierea mănăstirii Călugăra, una din cele mai reprezentative mănăstiri din Banatul Montan, cu tradiţie pustnicească din secolul al XII-lea.

La acest eveniment au participat din partea eparhiei noastre P. On. Părinte consilier cultural Zaharia Pereş şi P.C. Părinte Viorel Cherciu de la Facultatea de Teologie din Timişoara.