Proiect social

Pe parcursul Săptămânii Patimilor, în parohia ortodoxă Colonia Gătaia din protopopiatul Deta, unde slujeşte P.C. Părinte Valentin Marian Bugariu, s-a derulat proiectul social-educaţional: “Copile, eşti o stea, lumină în viaţa mea”. Proiectul a fost realizat de parohia amintită şi de Şcoala cu clasele I-VIII, “Ioan Ciucurel” din localitatea Şoşdea, jud. Caraş-Severin.

Au fost vizate şapte familii defavorizate din parohie. Elevii din Şoşdea îndrumaţi de inst. Bianca Orăşanu şi prof. Constantin Orăşanu au pregătit alimente şi articole de îmbrăcăminte semenilor lor. S-a urmărit prin derularea proiectului: dezvoltarea acţiunilor social-caritative în ciclul primar, stabilirea unor punţi de legătură între Biserică şi Şcoală.