Itinerar pastoral

În ultima perioadă de timp Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanu a efectuat următorul itinerar pastoral:

– în ziua de 17 ianuarie a oficiat Sfânta Liturghie la biserica „Adormirea Maicii Domnului” a parohiei Timişoara Calea Aradului şi l-a hirotesit întru „iconom stavrofor” pe P.C. Părinte paroh Iosif Hânda;

– în ziua de 18 ianuarie a efectuat o vizită la mănăstirea Şag Timişeni;

– în ziua de 19 ianuarie a participat la reşedinţa mitropolitană la Comisia consultativă a Consiliului Eparhial având ca scop analiza oportunităţii pentru înfiinţarea celui de al doilea protopopiat în Timişoara. Lucrările comisiei au fost prezidate de Înaltpreasfinţitul Mitropolit Nicolae;

– în ziua de 20 ianuarie a participat la decanatul Facultăţii de Litere, Istorie şi Teologie la o întâlnire cu Domnul prorector Nicolae Foltea, Doamna decan Otilia Hedeşan şi P.On. Părinte Nicolae Morar, şef al catedrei de Teologie ortodoxă;

– în ziua de 21 ianuarie a primit la Centrul eparhial pe Domnii prof. arhitecţi Ioan Andreescu şi Vlad Gainvorovschi împreună cu Domnul ing. Marius Moşoarcă;

– în ziua de 22 ianuarie a participat la bilanţul regional al penitenciarelor desfăşurat sub coordonarea Domnului chestor Ioan Băla, directorul Agenţiei naţionale a penitenciarelor. După-amiază a vizitat parohia Timişoara Mehala;

– în ziua de 23 ianuarie a oficiat Taina Sfântului Botez la parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Lugoj. Seara a oficiat privegherea la mănăstirea Săraca;

– în ziua de 24 ianuarie a oficiat Sfânta Liturghie la mănăstirea Săraca, în cadrul căreia a săvârşit hirotonia întru diacon a teologului Ionel Călin şi hirotesia întru protosinghel a ieromonahului Iov Creţu;

– în ziua de 25 ianuarie a participat la o întâlnire cu reprezentanţii catedrei de Asistenţă socială în vederea stabilirii protocolului de colaborare între Arhiepiscopie şi Facultatea de Asistenţă socială;

– în ziua de 27 ianuarie a vizitat căminul pentru bătrâni de la Checea Română, aflat în grija Centrului eparhial;

– în ziua de 28 ianuarie a participat la şedinţa Consiliului Eparhial, sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Mitropolit Nicolae;

– în ziua de 29 ianuarie a oficiat Taina Sfântului Maslu şi vecernia la parohia Timişoara Iosefin.

Leave a Reply