Itinerarul pastoral al Preasfinţitului Părinte Episcop-vicar Paisie Lugojanul

În ultima parioadă de timp Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul a efectuat următorul itinerar pastoral:
– în ziua de 14 mai a vizitat biserica în construcţie a parohiei Gottlob, protopopiatul Sânnicolau Mare;
– în ziua de 15 mai a oficiat Taina Botezului la biserica din incinta reşedinţei mitropolitane;
– în ziua de 16 mai a slujit Sfânta Liturghie la parohia ortodoxă română din Otlaca Pustă – Ungaria împreună cu Preasfinţitul Episcop Siluan al Gyulei, înconjuraţi de mai mulţi slujitori, răspunsurile liturgice fiind date de un grup de studenţi teologi din Timişoara;
– în ziua de 17 mai a vizitat parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Lugoj;
– în ziua de 20 mai a oficiat vecernia cu litie la mănăstirea Luncanii de Sus;
– în ziua de 21 mai a slujit Sfânta Liturghie la mănăstirea Luncanii de Sus, cu ocazia celui de-al doilea hram „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”;
– în ziua de 21 mai a binecuvântat noua biserică cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Lugoj, slujind împreună cu P.On. Părinte protopop Ioan Cerbu şi alţi slujitori. De faţă au fost Domnul secretar de Stat Marius Martinescu şi Domnul Francisc Boldea, primarul municipiului;
– în ziua de 22 mai a binecuvântat altarul bisericii din parohia Nerău, protopopiatul Sânnicolau Mare, cu prilejul împlinirii a 200 de ani de la zidirea bisericii, apoi a oficiat Sfânta Liturghie împreună cu P.On. Părinte protopop Gheorghe Sutac şi alţi slujitori, cu această ocazie fiind hirotesit întru „iconom” P.C. Părinte paroh Cezar Cojocaru;
– în ziua de 23 mai, de praznicul Rusaliilor a vizitat parohia Checea Română şi a oficiat slujba de Te-Deum;
– în ziua de 24 mai, de praznicul Sfintei Treimi a oficiat Sfânta Liturghie la mănăstirea Cebza, iar seara a oficiat slujba vecerniei cu litie şi slujba tunderii în monahism la mănăstirea Luncaii de Sus;
– în ziua de 25 mai a vizitat clinica de pediatrie „Louis Ţurcanu” din Timişoara;
– în ziua de 26 mai a vizitat colegiul „Carmen Sylva” din Timişoara;
– în ziua de 27 mai a participat la lucrările Consiliului Eparhial;
– în ziua de 29 mai a oficiat slujba parastasului la mănăstirea Cebza şi Taina Cununiei la catedrala mitropolitană;
– în ziua de 30 mai a binecuvântat biserica parohiei Timişoara Calea Lugojului, cu hramurile „Naşterea Maicii Domnului” şi „Duminica Tuturor Sfinţilor”, oficiind apoi Sfânta Liturghie împreună cu P.On. Părinte protopop Mircea Szilagyi şi slujitorii parohiei.

Leave a Reply