Itinerarul pastoral al PS Episcop-vicar Paisie Lugojanul

În a doua decadă a lunii mai, Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul a efectuat următorul itinerar pastoral:
– în zilele de 19-20 mai a participat la lucrările Sfântului Sinod, desfăşurate la reşedinţa patriarhală din Bucureşti;
– în ziua de 21 mai a slujit la Sfânta Liturghie de la catedrala patriarhală din Bucureşti, cu prilejul hramului istoric, împreună cu mai mulţi membri ai Sfântului Sinod, sub protia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel;
– în ziua de 22 mai a efectuat o vizită canonică la biserica parohiei Timişoara Viile Fabric, protopopiatul Timişoara II, unde a oficiat Sfânta Liturghie împreună cu P.On. Părinte inspector eparhial Marius Sfercoci, parohul locului şi ceilalţi slujitori ai parohiei;
– în ziua de 23 mai s-a întâlnit cu Domnul Iosif Ionel Toma, primarul comunei Giroc;
– în ziua de 26 mai a prezidat lucrările Consiliului Eparhial. În aceeaşi zi a examinat studenţii anului IV Pastorală de la Facultatea de Teologie din Timişoara, iar seara i-a însoţit într-o vizită la mănăstirea Timişeni, pe academicienii prezenţi participanţi la manifestarea „Zilele academice timişene”;
– în ziua de 27 mai a participat la filiala din Timişoara a Academiei Române la manifestarea „Zilele academice timişene”, prezentând un referat la secţiunea „Relaţia dintre religie şi ştiinţă în secolul XXI”, moderată de Domnul academician Toma Dordea. În cursul după-amiezii a participat la Taina Sfântului Maslu la parohia Timişoara Iosefin;
– în ziua de 28 mai a efectuat o vizită canonică la filia Ierşnic, parohia Cladova, protopopiatul Făget, unde a binecuvântat lucrările de pictură, apoi a oficiat Sfânta Liturghie împreună cu P.On. Părinte protopop Bujor Păcurar, P.C. Părinte paroh Dumitru Craşovan şi mai mulţi clerici;
– în ziua de 29 mai a efectuat o vizită frăţească în Episcopia ortodoxă română din Ungaria, la invitaţia Preasfinţitului Episcop Siluan Mănuilă, oficiind împreună cu ierarhul locului şi mai mulţi clerici din cele două eparhii, Sfânta Liturghie în biserica parohiei Săcal;
– în ziua de 30 mai a participat la întrunirea Permanenţei Consiliului Eparhial, convocată de Înaltpreasfinţitul Mitropolit Nicolae;
– în ziua de 31 mai a participat la conferinţa pastoral – misionară cu clericii, desfăşurată la sediul protopopiatului Sânnicolau Mare, fiind însoţit de P.On. Părinte consilier Cristian Pavel de la Centrul eparhial.

Comments are closed.