Liturghie arhierească la Checea

Duminică, 1 februarie a.c., Prea Sfinţia Sa Paisie Lugojanul, a răspuns invitaţiei de slujire din partea parohiei Checea, prin vocea părintelui Gheorghe Cucu.

La Sfânta Liturghie au participat peste 200 de credincioşi din parohie, cărora li s-au alăturat şi beneficiarele Aşezământului “Sfântul Nicolae” din Checea, care, în ciuda vârstei înaintate şi a problemelor de sănătate, au ţinut să fie alături de slujitorii Bisericii lui Hristos pe tot parcursul Sfintei Liturghii.

În cadrul Sfintei Liturghii mulţi credincioşi şi copii s-au împărtăşit cu Sfintele Taine din mâna ierarhului. Totodată teologul Dumitru Craşovan a fost hirotonit întru diacon.

Cuvântul de învăţătură a fost rostit de Prea Sfinţia Sa Paisie care a vorbit despre importanţa rugăciunii stăruitoare în viaţa creştinului. Prin răspuns femeia cananeancă câştigă trecere înaintea lui Dumnezeu, datorită nădejdii şi stăruinţei în a-i cere ajutorul lui Dumnezeu. Faptele noastre mărturisesc despre credinţa sau necredinţa noastră.

Leave a Reply