Liturghie arhierească la Lugoj

În a doua zi a marelui praznic al Naşterii Domnului, de sărbătoarea „Soborul Maicii Domnului”, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din Lugoj, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în frunte cu pr. Ioan Cerbu, protopopul Lugojului. La slujbă au participat numeroşi credincioşi alături de oficialităţi locale, iar răspunsurile liturgice au fost date de corul bisericesc „Ion Vidu” al Parohiei, condus de prof. Alina Bogoevici. La finalul Liturghiei Preasfinţia Sa a transmis celor prezenţi binecunvântarea, purtarea de grijă şi gândurile de bine ale Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, și de asemenea a împărţit credincioşilor iconiţe cu Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

Comments are closed.