Recepția de Crăciun la reședința mitropolitană

Reședința mitropolitană din Timișoara a fost gazda unei recepţii oficiale de praznicul Nașterii Domnului la care au participat clerici și credincioși ortodocşi, reprezentanţi ai cultelor religioase şi oficialităţi locale timişorene.  Această întâlnire are în spate o mai veche tradiție locală inițiată de către Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Nicolae Corneanu și are scopul de a întreține buna înțelegere între cultele religioase din această parte a țării.

 Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a mulţumit celor prezenţi pentru bucuria cu care au onorat invitaţia şi le-a transmis binecuvântarea Întâistătătorului Banatului, Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Nicolae Corneanu, la Praznicul Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, precum şi urările de sănătate, împliniri, gânduri de pace iar noul an să aducă bucurie, bunătate, mai multă iubire, înțelegere și dorința de a ne păstra identitatea noastră iar peste toate să fie lucrarea Domnului pentru dobândirea veșniciei.

Comments are closed.