Liturghie arhierească la parohia Mehala, Timişoara

Din încredinţarea Înalt Prea Sfinţiei Sale Nicolae al Banatului, Prea Sfinţia Sa Paisie Lugojanul a slujit Dumnezeiasca Liturghie duminică, 5 aprilie a.c., în biserica parohiei Mehala din Timişoara.

Preasfinţia Sa a fost întâmpinat la ora 9.45 de către preoţii slujitori ai acestei parohii, dimpreună cu credincioşii veniti la Sfânta Liturghie.

Biserica, de dimensiuni impresionante, a cuprins numărul mare de credincioşi veniţi să dea slavă Lui Dumnezeu şi să-I ceară ajutor şi mântuire în cadrul arhiereştii Liturghii. S-au împărtăşit mai mulţi credincioşi, mare parte dintre aceştia fiind copii.

În cadrul tâlcuirii Sfintei Evanghelii, Prea Sfinţitul Episcop a împărtăşit credincioşilor dorinţa Preasfinţiei Sale de a-i vedea într-o bună zi pe toţi credincioşii venind să se împărtăşească cu Trupul şi Sângele Mântuitorului Hristos.

Leave a Reply