Manifestare culturală – “Trezvia sufletului”

A.S.C.O.R. în colaborare cu Asociaţia Culturală “Beli Bagrem” (Băgrinul Alb) organizează în data de 14 octombrie 2010, orele 19.00 la Timişoara în Aula Magna a Universităţii de Vest manifestarea culturală cu titlul generic: “Bdenje duše/Trezvia sufletului”.

Asociaţia Culturală Beli Bagrem a fost înfiinţată cu scopul educaţiei tinerilor în spiritul tradiţiei, a obiceiurilor populare, a păstrării identităţii obârşiei din care provin, concomitent în spiritul promovării principiului multiculturalităţii bănăţene.

Această inedită manifestare culturală va consta în următoarele:
– mini-concert al formaţiei camerale Incanto Quartetto;
– deschiderea festivă a expoziţiei de fotografii despre reconstruirea mănăstirilor de pe Muntele “Fruşca Gora” – Serbia;
– promovarea catalogului în limba română despre mănăstirile respective;
– proiectarea a trei filme documentare cu tematică duhovnicească/educaţie moral religioasă şi socială.
– Mini-conferinţă pentru spectatorii prezenţi.

Evenimentul este de o importanţă deosebită şi vine să întărească legătura dintre cultura poporului sârb şi a celui roman, culturi ce au la origine preţuirea şi dragostea pentru una şi aceeaşi credinţă ortodoxă.

Leave a Reply