Manifestarea “Nicolae Corneanu, om al lui Dumnezeu, om al cărţii”

       Miercuri, 7 martie, ora 17,00, la Bastionul Thereisa, Corpul A, în cadrul proiectului Cafe Text, va avea loc la manifestarea “Nicolae Corneanu, om al lui Dumnezeu, om al cărţii” prilejuită de aniversarea a 50 de ani de la întronizarea Înalt Prea Sfinţiei Sale. Personalitatea Mitropolitului va fi evocată din unghiuri inedite de către: PS Paisie Lugojanul, Episcop – vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, Preot  Ionel Popescu, vicar administrativ al Arhiepiscopiei Timişoarei, Prof. dr. Daniel Vighi, scriitor, Conf. univ. dr. Claudiu T. Arieşan, scriitor, Lucian Petrescu, medic, Preot Zaharia Pereş, consilier cultural la Centrul Eparhial şi Tudor Creţu, scriitor, manager al BJT. Totodată se va prezenta şi Filmul omagial ,,Mitropolitul Nicolae Corneanu – Jumătate de veac în fruntea Bisericii bănăţene”, realizat de către regizorul Victor Popa, colaborator media al Mitropoliei.

Evenimentul este organizat de Biblioteca Judeţeană Timiş şi Mitropolia Banatului.

Comments are closed.