Manifestări dedicate zilei de 9 mai

DSC_0068

Şi în oraşul nostru, au fost organizate astăzi manifestări, care să amintească localnicilor de tripla semnificaţie a acestei zile pentru poporul român. Astfel, pe lângă Ziua Independenţei proclamată în 1877 şi  victoria coaliţiei Naţiunilor Unite în cel de-al Doilea Război Mondial din 1945, timişorenii au sărbătorit alături de toţi cetăţenii Uniunii Europene şi Ziua Europei. Programul pregătit cu acest prilej a fost încununat cu o manifestare desfăşurată la Monumentul Eroilor din Parcul Central, în prezenţa oficialităţilor centrale, locale şi judeţene, dar şi a numeroşi elevi de la mai multe şcoli şi licee din oraş. Din partea Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar eparhial, care a oficiat o slujbă de Te Deum, drept mulţumire Bunului Dumnezeu pentru toate binefacerile revărsate asupra poporului român. Manifestarea a cuprins luări de cuvânt din partea oficialităţilor prezente, defilări militare şi depuneri de coroane din partea  mai multor instituţii, asociaţii şi organizaţii politice şi apolitice din oraş. Ceremonialul militar-religios s-a încheiat cu un concert susţinut de Fanfara Brigăzii 18 Infanterie „Banat”. Manifestările dedicate acestei zile au continuat în oraşul de pe Bega cu un bogat program, ce a cuprins expoziţii, lansări de carte, programe artistice susţinute de Ansamblul Banatul şi concerte ale Orchestrei Filarmonicii Banatul.

DSC_0110 DSC_0070 DSC_0074 DSC_0079 DSC_0082 DSC_0083 DSC_0091 DSC_0095

Comments are closed.