Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

 ARHIPĂSTOR STATORNIC AL BANATULUI – Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Nicolae Corneanu la 50 de ani de slujire arhierească 

       În lumina sfântă a aniversării Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului, care împlineşte anul acesta 50 de ani de rodnică slujire arhierească în scaunul de Arhiepiscop al Timişoarei şi Mitropolit al Banatului (1962-2012), străluceşte dragostea şi binecuvântarea lui Dumnezeu, Cel în Treime preamărit.

Iubirea plină de har a Preasfintei Treimi a fost mereu prezentă în viaţa şi lucrarea Înaltpreasfinţiei Sale, dăruindu-i mult spor şi rod binecuvântat în slujirea Bisericii şi cultivarea iubirii de neam şi de ţară.

La acest jubileu binecuvântat, de împlinire a 50 de ani de  luminoasă şi statornică slujire la Altarul Banatului, adresăm Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae calde urări de sănătate, pace, bucurie şi mult ajutor sfânt de la Dumnezeu în activitatea de păstorire a clerului şi a credincioşilor din Mitropolia Banatului.

 

Întru mulţi şi fericiţi ani, Înaltpreasfinţia Voastră!

            Cu gratitudine şi dragoste în Hristos-Domnul,

 †DANIEL

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Comments are closed.