Moaștele Sf. Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș cinstite cu evlavie de credincioșii din Caransebeș

          Din încredințarea ÎPS Nicolae, Mitropolitul Banatului, o delegație condusă de Preasfințitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei au adus în cursul zilei de duminică moaștele  Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş, ocrotitorul Banatului, la catedrala istorică cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Caransebeş, unde au fost depuse spre închinare credincioșilor. Un impresionant sobor de preoţi şi diaconi, în frunte cu Întâistătătorul Eparhiei Caransebeşului, Preasfinţitul Părinte Lucian, alături de mulţi credincioşi şi credincioase, au purtat sfintele moaşte ale Sf. Iosif cel Nou de la Partoș și ale Sf. Andrei Șaguna, Mitropolitul Ardealului într-o procesiune solemnă, de la Catedrala Episcopală cu hramurile „Învierea Domnului” şi „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Caransebeş, la catedrala istorică cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Caransebeş, credincioşii având posibilitatea de a se închina sfintelor moaşte.

 În dimineața acestei zile a fost oficiată Sfânta Liturghie de către ÎPS Timotei, Arhiepiscopul Aradului, alături de un sobor de arhierei din care au făcut parte: PS Lucian, Episcopul Caransebeşului, PS Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, PS Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, PS Visarion, Episcopul Tulcii, PS Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei, PS Vasile Someşanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului şi Clujului, PS Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei şi PS Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, fiind înconjuraţi de un ales sobor de preoţi şi diaconi.

 La Sfânta Liturghie au participat autorităţi judeţene şi locale, copii şi tineri în straie populare, precum şi numeroşi credincioşi şi credincioase, foarte mulţi împărtăşindu-se la momentul potrivit cu Sfintele Taine, catedrala istorică cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Caransebeş, dovedindu-se şi de data aceasta a fi neîncăpătoare.

 Delegaţia condusă de PS Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, s-a întors, împreună cu moaştele Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş în după amiaza acestei zile la Timişoara și au fost reaşezate în Catedrala Mitropolitană.

Comments are closed.