Naşterea Maicii Domnului prăznuită la Timişoara

    Numeroşi credincioşi timişoreni au cinstit praznicul “ Naşterii Maicii Domnului” la biserica parohiei Timişoara-Iosefin, din protopopiatul Timişoara I, care şi-a serbat cu această ocazie hramul.

Ca în fiecare an, bucuria credincioşilor adunaţi la hram a fost încununată de prezenţa în mijlocul lor a Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. Aici, Ierarhul a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica  închinată “ Naşterii Maicii Domnului”,  înconjurat fiind de un ales sobor de preoţi şi diaconi, în frunte cu pr. paroh Ionel Popescu, vicar- administrativ al eparhiei. În cadrul slujbei, Preasfinţia Sa a hirotonit în treapta diaconiei pe teologul Ionel-Manuel Popescu.În finalul slujbei soborul slujitorilor a oficiat Slujba Parastasului întru pomenirea ctitorilor şi preoţilor slujitor ai bisericii din cartierul timişorean Iosefin, precum şi slujba de binecuvntare a prinoaselor aduse de credincioşi cu ocazia praznicului. Totodată, au fost sfinţite două icoane ale Maicii Domnului, realizate în mozaic, ce împodobesc capela “ Sfânta Maria”, de la demisolul lăcaşului de cult.

În cuvântul rostit cu acest prilej, Preasfinţia Sa a transmis credincioşilor şi slujitorilor parohiei Timişoara- Iosefin, binecuvântarea şi felicitările Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, pentru râvna şi efortul neobosit al acestora în buna organizare şi desfăşurare a vieţii religioase din această parte a oraşului, prin numeroasele activităţi culturale şi social- caritative organizate în fiecare an. Parohia Timişoara-Iosefin, de la înfiinţarea sa, din anul 1921, până în prezent a desfăşurat prin vrednicii săi slujitori şi credincioşi numeroase acţiuni social- filantropice şi pastoral- misionare, venind astfel, în întâmpinarea nevoilor celor aflaţi în suferinţă şi în grele încercări.

Dintre personalităţile care au avut un rol deosebit în înfiinţarea parohiei Timişoara Iosefin amintim pe Iacob Marian şi soţia sa Lenca, principalii ctitorii ai bisericii, Emanuil Ungurianu, renumit avocat, filantrop şi om de cultură bănăţean, şi preotul Ioan Imbroane, primul slujitor al bisericii .

Comments are closed.