O nouă sesiune pentru obţinerea gradelor profesionale în preoţie

Foto: Obtinerea gradelor in preotie

În perioada 26 august – 6 septembrie 2013 se va organiza o nouă sesiune de cursuri pentru obţinerea gradelor profesionale în preoţie (definitivat şi gradul II). Cursurile se vor desfăşura la Liceul Pedagogic „Carmen Sylva” din Timişoara şi se vor finaliza printr-un examen constând din două probe la cunoştinţele teologice inter-disciplinare şi pastoral-misionare şi o probă orală din predică sau cateheză, liturgică şi administraţie parohială pentru definitivat şi două probe scrise de cunoştinţe teologice inter-disciplinare şi pastoral-misionare pentru gradul II.

Candidaţii care îndeplinesc condiţiile de înscriere, conform metodologiei aprobată de Sfântul Sinod prin hotărârea 1199/2008, vor depune dosarele în perioada 20 iunie – 20 iulie a.c. la oficiile protopopeşti.

 Metodologia obtinerii gradelor profesionale in preotie de catre personalul clerical

Comments are closed.