Părintele Ioan Postelnicu a trecut la cele veşnice

Vrednicul de pomenire părintele Ioan Postelnicu s-a născut în data de 20 august 1934 în comuna Parincea, judeţul Bacău, din părinţii Gheorghe şi Ileana. A urmat şcoala primară în localitatea Năneşti, iar după terminarea studiilor a venit la Timişoara, unde a frecventat liceul la seral. La finalizarea liceului s-a înscris la şcoala impegaţi CFR, apoi a studiat la Facultatea de Teologie din Sibiu. În anul 1966 s-a căsătorit cu Viorica Păun. Până în anul 1980 a slujit ca diacon de ceremonii pe lângă PS Timotei Seviciu, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. Din luna februarie a anului 1980 a fost instalat ca preot paroh în capela de atunci a parohiei ortodoxe române Timişoara – Ghiroda Nouă. În ciuda vremurilor vitrege impuse de regimul comunist de dinainte de 1989 şi având doar o simplă autorizaţie de extindere şi reparare a vechii capele, a mobilizat credincioşii parohiei şi împreună cu aceştia a demolat în 1982 capela neîncăpătoare şi îndată s-a sfinţit locul pentru noua Biserică de către ÎPS Sa Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului. În anul 1986 au început efectiv lucrările de construcţie a noii biserici, iar în luna aprilie a aceluiaşi an Părintele Ioan Postelnicu a slujit Slujba Învierii şi Sfânta Liturghie de Sfintele Paşti pe fundaţiile noii biserici. Până în decembrie 1989 părintele Ioan Postelnicu a fost hărţuit de regimul comunist-ateu şi de organele de securitate cu scopul de a împiedica şi întâzia construcţia bisericii. În anul 1989 biserica a fost terminată în roşu, fiind tencuită doar în interior. În anul 1993 s-au făcut lucrările de pictură în tehnica frescă a bisericii de către soţii Ana şi Ioan Pitic-Bădilă. În anul 1994 ÎPS Sa Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului, a săvârşit târnosirea noii biserici. În preajma anului 2000 a introdus încălzirea centrală în biserică şi a efectuat branşamentul la reţeaua de gaze naturale. Tot după 1989 Pr. Ioan Postenicu a cumpărat, sprijinit de credincioşi, casa parohială, a renovat-o şi a extins-o şi a construit anexele (arhiva parohială şi magazia de materiale). A obţinut, în baza unei donaţii a credincioasei Teofana Chiu, noul cimitir al parohiei (16.500 mp), a zidit capelă mortuară şi o anexă, a împrejmuit cimitirul, a plantat pomi în el şi a turnat aleile. A fost un duhovnic şi un om de rugăciune care a unit şi consolidat parohia păstorită, sprijinit fiind şi de maica preoteasă Viorica; de asemenea a fost căutat şi iubit de mii de credincioşi pentru care a fost părinte iubitor şi mângâietor la vreme de încercare şi necaz.

A trecut la Domnul la 8 aprilie 2013, în etate de 78 ani, fiind înmormântat în cimitirul parohiei Urseni, protopopiatul Timişoara I. Părintele iconom-stavrofor Ioan Postelnicu rămâne în amintirea credincioşilor ca un preot de vocaţie, înzestrat cu alese însuşiri duhovniceşti, răbdător, bun sfătuitor şi vrednic iconom al Tainelor lui Dumnezeu.

Dumnezeu să-l odihnească în pace împreună cu drepţii săi!

 

Comments are closed.