Pelerinaj în Turcia

Biroul de pelerinaje Sf. Ap. Pavel al Patriarhiei Române a elaborat un program de pelerinaj ce se va desfăşura în Turcia în perioada 26 mai – 5 iunie 2009.

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, va efectua o vizită oficială la Patriarhia Ecumenică, în perioada 27 mai – 2 iunie 2009. Cu acest prilej, va sluji Sfânta Liturghie alături de Sanctitatea Sa Bartholomeu, Patriarhul Ecumenic, în Biserica Sfântul Gheorghe din Constantinopol (joi, de praznicul Înălţării Domnului) şi în Capadocia (duminică, 31 mai).

Programul se inscrie în seria manifestărilor religioase, culturale şi misionare, dedicate Sfântului Vasile cel Mare şi celorlalţi sfinţi capadocieni, cinstiţi în mod deosebit în acest an în Patriarhia Română.

Pentru mai multe detalii vizitaţi pagina web a biroului de pelerinaje: www.pelerinaj.ro

Leave a Reply