Pelerinajul Moaştelor Sf. Împăraţi Constantin şi Elena în Arhiepiscopia Timişoarei s-a încheiat

Stire video - TrinitasTv

Şi în după amiaza acestei zile, sute de credincioşi timişoreni au păşit pragul Catedralei mitropolitane pentru a se închina moaştelor Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, aduse în oraşul de pe Bega cu binecuvântarea Prea Fericitului Părinte Patriarh Daniel, de către o delegaţie de la Catedrala patriarhală, condusă de Preasfinţitul Varsanufie Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor. După slujba de seară de la Catedrala mitropolitană, corala „Epifania” a Arhiepiscopiei Timişoarei a susţinut un concert de colinde, în prezenţa Preasfințitului Varsanufie Prahoveanul şi a Preasfinţitului Paisie Lugojanul.

 În tot acest timp, credincioşi de toate vârstele se închinau la sfintele moaşte aşezate în mijlocul lăcaşului, înălţând rugăciuni de mulţumire Bunului Dumnezeu pentru binecuvântarea adusă în suflete de prezenţa tainică în mijlocul lor a celor care, în urmă cu mai bine de un mileniu apărau şi mărturiseau credinţa dreptmăritoare, Sfinţii Împăraţi cei întomai cu Apostolii, Constantin şi Maica sa Elena.

Moaştele Sfinţilor Împăraţi au părăsit capitala Banatului în finalul acestei seri, lăsând bucurie şi pace în sufletele tuturor celor care cu smerenie şi dragoste au adus prinos de rugăciune şi mulţumire Milostivului Dumnezeu înaintea sfintelor odoare.

Comments are closed.