Pierdere regretabilă

În ziua de 14 septembrie a trecut la cele veşnice Ioan Crăciun, cunoscut poet şi jurnalist timişorean. Din anul 1992 a fost redactor la postul regional Radio Timişoara, unde a conceput şi realizat noi rubrici – consacrate în timp, precum: „Rugăciunea de seară”, „Picătura de cultură” şi „Voci din cotidian”. Dintre emisiunile realizate de Ioan Crăciun amintim: „Universul credinţei”, „Vârful de lance” şi „Dialogurile Radio Timişoara”. În paralel a publicat volumele de poezie : „Blândul ceas al reîntoarcerii”, „Răsăritul trădat”, „Deşert”, dar şi romanul „Noi am fost zeii zilei”. Slujba înmormântării a avut loc în ziua de 16 septembrie în cimitirul din Ronaţ – Timişoara şi a fost oficiată de Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul şi alţi clerici. Bunul Dumnezeu să-i facă parte de odihnă veşnică împreună cu toţi drepţii Săi!

Leave a Reply