Piesă de teatru despre martiriul Brâncovenilor

spectacol brancoveni (1)

Arhiepiscopia Timişoarei, în parteneriat cu Teatrul Naţional “Mihai Eminescu” din Timişoara, organizează în data de 30 octombrie, de la ora 19:00, un eveniment special dedicat Anului Comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni: punerea în scenă a piesei de teatru “Plecare fără întoarcere”, o dramatizare după Ileana Toma. Piesa ilustrează ultimele momente din viaţa Sfântului Domnitor Constantin Brâncoveanu.

La propunerea Companiei de spectacole “CIVIC ART CvM” din Bucureşti şi la iniţiativa Sectorului Cultural al Arhiepiscopiei Timişoarei, piesa de teatru “Plecare fără întoarcere” se va juca în această lună la Sala Mare a Teatrului Naţional din oraşul de pe Bega. Spectacolul este o dramatizare după romanele “Ultimul Constantin” de Ileana Toma, “Neamul Basarabilor ” de Aurel Petrescu şi adaptarea pieselor de teatru “Constantin Brâncoveanu” de Nicolae Iorga şi “Ultimul drum al lui Brâncoveanu” de Dan Tărchilă. Acţiunea spectacolului se petrece într-una din celulele închisorii “Ediculé” din Instambul, cu puţin timp înaintea decapitării domnitorului Brâncoveanu, a fiilor săi şi a sfetnicului Ianache Văcărescu. Scenariul și regia piesei de teatru îi aparțin domnului Marian Ciripan, actorul principal al piesei, cel care îl întruchipează pe sfântul voievod martir Constantin Brâncoveanu. Alături de domnia sa, din distribuția spectacolului fac parte: Cristina Moldoveanu în rolul doamnei Marica, Corneliu Jipa în rolul stolnicului Cantacuzino și Cristian Dionisie în rolul trimisului sultanului. Această piesă de teatru este în sine o veritabilă cateheză culturală și o mărturisire de credință ortodoxă, dar și o lecție de patriotism autentic.

 afis

Comments are closed.