Prăznuirea tăierii împrejur a Domnului

Joi, 1 ianuarie 2008, Preasfinţia Sa Paisie Lugojanul a slujit, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţiei Sale Nicolae al Banatului, în biserica parohiei Iosefin din Timişoara.

Sfânta liturghie a început la ora 9.30, în prezenţa a numeroşi credincioşi dintre care nu puţini s-au împărtăşit.

În cuvântul de învăţătură Preasfinţia Sa Paisie a vorbit despre înţelepciunea Pruncului Iisus la doar 12 ani, înţelepciune de care se minunau mai marii templului şi despre smerenia şi supunerea lui Iisus sub legea veche, fapt pentru care astazi, în Biserica Ortodoxă, primim numele fiecăruia dintre noi la 8 zile de la naştere, urmând ca, la 40 de zile, numele să fie pecetluit prin taina botezului.

La finalul sfintei liturghii Preasfinţia Sa a citit molitvele de dezlegare ale Sf. Ier. Vasile cel Mare, prăznuit pe 1 ianuarie în fiecare an.

Leave a Reply