Preafericitul Părinte Pavle, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Sârbe, a trecut la cele veşnice

Preafericitul Părinte Pavle, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Sârbe, a trecut la Domnul, astăzi, 15 noiembrie, la vârsta de 95 de ani, într-un spital din Belgrad, informează Radio TRINITAS.

Patriarhul Pavle al Serbiei s-a nascut pe 11 septembrie 1914, in satul Kucianti, din Croatia. A facut seminarul teologic la Sarajevo si apoi a urmat cursurile Colegiului teologic ortodox din Belgrad.

A imbracat haina monahala si in 1948 a fost hirotonit ierodiacon. In 1957 a devenit arhimandrit iar in acelasi an a fost ales episcop de Raska-Prizren. S-a implicat activ in apararea poporului sarb. A scris si a avertizat despre exodul sarbilor din Kosovo, despre atacurile asupra manastirilor si despre suferintele Ortodoxiei in Kosovo.

La 1 decembrie 1990 a fost ales ca cel de-al 44-lea patriarh al Bisericii Ortodoxe Sârbe. Atributiile Preafericirii Sale au fost preluate de catre, loctiitorul de patriarh, Mitropolitul Amfilohie de Muntenegru.

Sursa: basilica.ro