Preotul Ioan Săvescu a trecut la cele veșnice

Sâmbătă, 14 iulie, PS Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei a fost prezent în parohia Topolovățu Mare, din protopopiatul Lugoj, pentru a conduce pe ultimul drum pe cel care a fost preotul și duhovnicul parohiei, preotul iconom stavrofor Ioan Săvescu. PS Paisie a oficiat slujba înmormântării înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, de pr. Cristian Pavel, consilier economic la Arhiepiscopia Timișoarei, părintele protopop Ioan Cerbu, din Protopopiatul Lugoj și de mulți preoți slujitori din parohiile învecinate și din Timișoara. Pr. Ioan Săvescu a fost înmormântat după o rânduială specială, specifică preoților și diaconilor de mir, în curtea bisericii. Preacucernicul părinte Ioan a trecut la Domnul răpus de leucemie, o boală necruțătoare la vârsta de 58 de ani. A fost un preot bun, un lucrător iscusit în țarina Domnului, cu mare dragoste de cele sfinte.  Părintele Ioan Săvescu a fost licenṭiat al Institutului Teologic de grad universitar Sibiu, absolvit ȋn anul 1985. În ultima perioadă a urmat cursurile de studii postuniversitare de masterat la specializarea Istorie si interconfesionalism, ȋn cadrul Facultӑṭii de Litere, Istorie ṣi Teologie din Timiṣoara, absolvit ȋn anul 2008.

Comments are closed.