Programul slujbelor de Crăciun la catedrala mitropolitană

Programul slujbelor de Crăciun la catedrala mitropolitană

Vineri 24 decembrie, Ajunul Naşterii Domnului, de la orele 7:30 se va oficia Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare, urmată de slujba Sfântului Maslu, iar de la orele 17 se va oficia vecernia cu litie.
Sâmbătă 25 decembrie, prima zi de Crăciun, de la orele 7:00 se va oficia utrenia, de la orele 9:30 Sfânta Liturghie arhierească, iar după-amiază de la orele 17:00 se va oficia vecernia, după care corala catedralei va susţine un concert de colinde.
Duminică 26 (a doua zi de Crăciun) şi luni 27 decembrie (Sfântul Arhidiacon Ştefan), de la orele 7:00 se va oficia utrenia, de la orele 10:00 Sfânta Litturghie, iar de la orele 17:00 vecernia.

În toate zilele premergătoare Crăciunului, preoţii catedralei vor fi de dimineaţă la dispoziţia celor care doresc să se spovedească şi împărtăşească.

Leave a Reply