Proiect social la Timişoara – Comitetele filantropice parohiale

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului, Sectorul social din cadrul Arhiepiscopiei Timişoarei a demarat un nou proiect intitulat “Comitetele filantropice parohiale – şansa asistenţei sociale în parohii”.

Ca organizaţii ale credincioşilor, comitetele parohiale vor fi pregătite să intre în legătură nemijlocită cu problemele care solicită o intervenţie socială în cadrul parohiilor unde activează şi vor fi îndrumate să implice toţi factorii locali şi regionali în rezolvarea acestora. Astfel, se are în vedere ca filantropia creştină concentrată în mare parte la nivelul centrelor eparhiale să se dezvolte în mod concret în cadrul fiecărei unităţi bisericeşti din cele cinci protopopiate ale Arhiepiscopiei. Totodată, aceste comitete vor beneficia de un amplu suport de informare cu privire la practica şi legislaţia socială, pentru ca ulterior să dobândească abilităţi de cunoaştere în identificarea problemelor şi a resurselor necesare rezolvării lor. În primul an vor fi pregătite 75 de comitete parohiale selectate din protopopiatele Lugoj, Timşoara, Deta, Făget şi Sânnicolau Mare, care vor participa la început cu câte 15 parohii, urmând ca apoi să se implice cât mai multe. La finalul perioadei de formare comitetele participante vor propune micro-proiecte din care 5 vor fi alese pentru a primi un grant în valoare de 4200 lei.

Proiectul se derulează cu sprijinul Fundaţiei Renovabis din Germania care suportă 75 la sută din costul acestuia.

Leave a Reply