„Săptămâna duhovnicească”, în Filia Ghizela

Conform unei frumoase și imperioase tradiții creștine din părțile Banatului, timp de șapte zile, în Filia Ghizela, Parohia Hisiaș, Protopopiatul Lugoj, s-au desfășurat mai multe manifestări liturgice și culturale, consecrate săptămânii duhovnicești. Tradiționalul eveniment, organizat din 2002, în fiecare an la începutul posturilor mari, de părintele paroh Moise Lazăr, a cuprins momente de rugăciune, cateheze, meditații duhovnicești și imnuri religioase, toate având un profund rol mistagogic și gnoseologic, pregâtind comunitatea creștină din această localitate pentru întâmpinarea sărbătorii Nașterii Domnului. Pe parcursul celor șapte zile, alături de enoriași, au fost prezenți pr. pensionar Constantin Cocioba, pr. Radu Pamfil (Centrul de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică Găvojdia), pr. Bogdan Dragoș Vasile (Parohia Secaș), pr. Marius Oroian (Parohia Belinț II), pr. Petru Pereș (Parohia Gruni), pr. Cristian Laichici (Parohia Șanovița), pr. Miron Zepa (Parohia Bârna), pr. Tiberiu Brestoviceanu (Parohia Paniova), arhim. Simeon Stana, exharhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Timișoarei, corul Parohiei Lugoj III, precum și un grup de elevi seminariști de la Seminarul Teologic „Ioan Popasu” din Caransebeș.

În fiecare zi din timpul săptămânii duhovnicești au fost oficiate diverse slujbe și laude bisericești, precum și Dumnezeiasca Liturghie, în cadrul căreia copiii și credincioșii au primit Sfânta Euharistie. Totodată, fiecare moment liturgic s-a încheiat cu un frumos concert de colinde românești, ce au avut menirea de a reitera și de a actualiza atmosfera ferică și bucuria îngerilor și a păstorilor generate de nașterea Pruncului Iisus și, în cele din urmă, de a înălța gândul auditoriului la taina prezenței imuabile a Mântuitorului Hristos printre oameni. Prin osârdia preotului paroh și prin generozitatea credincioșilor, fiecare seară s-a încheiat cu o agapă oferită oaspeților, ca expresie a filantropiei și a frățietății dintre creștini, dar și a unității spiritului creștin-ortodox.

Comments are closed.